Средната стойност на поръчаните онлайн стоки расте с над 100 евро за година

27.03.2024
Калин Добрев
2151
Електронната търговия в България продължава да расте, като голяма част от търговците вече продават и зад граница. През миналата година предварителните данни сочат, че нейният дял от БВП е достигнал 2.11% при 1.92% година по-рано.Това обяви на пресконференция създателят и организатор на Balkan eCommerce Summit, цитирайки проучвания на организацията.Според тях средната стойност на поръчаните стоки онлайн през 2023 г. е 680 евро, докато през 2022 г. е била 555 евро.

Христо Радичев от "Медияпост Хит Мейл" цитира данни на собствено онлайн проучване в региона на Централна и Източна Европа, според които малко над 52 процента от търговците все още не продават онлайн. Причините за това са различни, но най-общо, защото смятат, че им липсват знания или че стоките им не са подходящи за такава търговия.

В същото време 35% планират до 12 месеца да започнат собствен онлайн бизнес, а една трета твърдят, че в следващите 12 месеца ще започнат да продават в чужбина. От тези, които вече продават онлайн, около 20 на сто го правят извън собствената си държава.

"Динамиката ясно показва, че непрекъснато расте процентът на хората, които или отварят собствен онлайн магазин, или заедно с това започват да продават зад граница", казва Радичев.

По данни на най-големия онлайн търговец eMAG над 53 процента от потребителите в България са купували до момента някаква стока онлайн. Потребителската кошница е разнообразна, а все повече се купуват напитки, кафе, продукти за красота, лична грижа, дори и пелени за бебе. "Пазаруването онлайн става все по-често за ежедневните ни нужди, а не само за големите покупки", коментира обясни Мирослава Станева.
"Не вярвайте на всичко, което прочетете в интернет!" - Ейбрахам Линкълн, 16-ти президент на САЩ